0 382 visningar

4 svar

Hjälp med artbestämning?

Björn A

25 maj 2011 kl. 18:10

Hejsan!

Min dotter kom med denna idag och jag blir lite orolig då det saknas en bit av svampen…

Det ser ut som en fårticka vid första anblicken, men har skivor, urnöpta tycker jag det ser ut som. Fjällen på ovansidan ser ut lite som fjällskivling men foten är ju väldigt grov.

Någon som vet? Jag går bet på denna.

0

klas jaederfeldt

25 maj 2011 kl. 18:14

den heter syllsvamp, å vad man vet så är den inte giftig

0

Björn A

25 maj 2011 kl. 18:36

OK! Stort tack!
Syllsvamp altså, då har man lärt sig något nytt idag. :-)

0

Bo E

26 maj 2011 kl. 13:24

jag tycker den har god arom men eftersom den inte räknas som matsvamp har jag inte smakat den

ofta växer den ju just på järnvägssyll och det verkar ju inte särskilt nyttigt (!) med tanke på impregneringsmedel

0

Bengt Sandh

26 maj 2011 kl. 23:07

Det bästa är att syllta in den tycker jag annars blir tyvärr smaken syllvass.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone