0 1879 visningar

7 svar

Stubbläcksvamp

Lena M

27 maj 2011 kl. 20:20

måste det väl vara, jag såg mängder av dem runt en murken stubbe, väldigt variabel i färgen.Från ljust gulbeiga till grått, lång vit fot ?

De gula tror jag är rotplätt, eller ? Växte på gammalt virke.

Men de på 3:dje bilden blir jag inte klok på, flera grupper bland flisrester, ingen smak / doft vad jag kunde känna, vad är det för svampar.
Tack på förhand !

bläcksvamp, kanske rotplätt

0

Lena M

27 maj 2011 kl. 20:24

Bild på den 3:dje arten !

Svamp i flisrester

0

Hans v E

27 maj 2011 kl. 21:33

Jodå, stubbläcking och ovanligt prydliga rotplättar. Undrar om inte 3an rent av är föränderlig tofs. Sen är den ganska lik räffelnagling också (Collybia fusipes)(i så fall ekflis).

0

Jonas

27 maj 2011 kl. 22:18

Jag tycker också att den är ganska lik föränderlig tofsskivling, även om jag inte kan hitta en ring och växtplatsen kanske är lite otypiskt, men det är kanske något helt annat…

0

Lena M

28 maj 2011 kl. 07:54

Tack för svar, men jag är tveksam till föränderlig tofsskivling för att de växte i flisrester efter grusväg. Inga stubbar, rötter vad jag kunde se och det var mkt. torrt när de fotades.
Det andra förslaget du nämde Hans kan uteslutas för ek finns i här i Gästrikland förutom någon planterad i parkmiljö.

0

Hans-Åke

28 maj 2011 kl. 08:41

kan vara svavelgulslöjskivling

0

Irene A

28 maj 2011 kl. 09:15

Nog kan det väl vara föränderlig tofsskivling, men jag är inte tvärsäker.
Ring har de ju i alla fall, den sitter fortfarande kvar och täcker skivorna.

0

Lena M

28 maj 2011 kl. 09:17

Får väl ta en titt nästa gång jag har vägarna förbi, är det föränderlig så plockar jag dem.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone