0 653 visningar

11 svar

Gröna musöron

Ingrid T

28 maj 2011 kl. 09:22

Dessa fanns på en ekstolpe vid en kohage, bilderna är suddiga men storleken är ung 1 cm för de små och 3 cm för de stora, jag tycker själv att det gröna ses rätt bra på bilderna

0

Skogsfrun i Obbola

28 maj 2011 kl. 12:28

Ville du ha hjälp med artbestämning? Visserligen ser jag inte några porer, men jag tycker det ser ut som violticka eller eventuellt violtagging. Är inte stolpen av tall?

0

Hans v E

28 maj 2011 kl. 13:19

Det är väl purpurskinn?

0

Hans v E

28 maj 2011 kl. 13:21

Det gröna är alger. Violticka och -tagging går på barrved.

0

Ingrid T

28 maj 2011 kl. 18:12

Om det är gröna är alger, varför finns det då inte på hela svampen?

0

klas jaederfeldt

28 maj 2011 kl. 19:12

gissar på raggskin

0

Ingrid T

28 maj 2011 kl. 19:54

finns det olika sorter av raggskinn, googlade på raggskinn och fick fram en bild på en helt gul svamp med lite “spröt” ovanpå

0

Monica A

28 maj 2011 kl. 20:06

Färska raggskinn kan vara lysande gula både på över och undersidan, men vid den här tiden på året är de ofta hoptorkade och nästan vita.
Men jag kan inte avgöra om det är raggskinn på bilden.

0

Ingrid T

28 maj 2011 kl. 20:24

dessa har sett likadana ut sedan i somras, dvs brungrå med gröna ringar

0

Hans v E

29 maj 2011 kl. 00:48

Men man anar ju en violett färgton på undersidan av svamparna på bild 1 så, återigen: purpurskinn!

0

Ingrid T

29 maj 2011 kl. 17:37

har tittat på undersidan i dag, den är ljust brun

0

NadaL, Umeå

29 maj 2011 kl. 19:08

Kan vara gamla fruktkroppar av raggskinn.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone