0 233 visningar

5 svar

Jan A

Hans v E

28 maj 2011 kl. 19:37

Hur gick det på insekterisvampexkursionen? Någon rolig murkla?

0

Jan A, Uppsala

28 maj 2011 kl. 20:07

Det gick bra! Vad jag kunde förstå fick insektsfolket smak för svamp – och vice versa, så det blir nog en fortsättning!
Vi hann inte till brandfältet på Nåsten – det tar tid att traska omkring och titta på praktiskt taget allt – så det blev inga murklor.
Men bl.a. näktergalar, gök och årets första grönsångare (för mig) sjöng för oss och en nyanländ? bivråk visade upp sig.  Mats Jonsell hittade ohyra i nästan alla svampar, särskilt de lite äldre/dödare tickorna, men det var gott om smådjur också i förä tofs och ostronmussling - och älgspillning.
Vätterosen utblommad, trolldruvan som bäst.
En del frågesvampar blev det och jag hoppas kunna lägga ut en del i natt eller i morrn kväll.  Måste jobba ideellt en stund morgon-em.
Återkommer – men du ska få en pudel nu!

0

"JAS" Helsingborg

28 maj 2011 kl. 20:13

En verkligt snygg pudel troligen av arten Fuligo. septica var. candida   Trollsmör. Jag blir lite avis här nere var det nästan helt tomt för 6 dagar sedan och därefter har jag legat nerbäddad och i morgon bär det av till V-Vik för att jobba så jag kommer nog inte ut i skogen på nästan två veckor. HHHAAAAGGGHHHGGNN :(

0

JAS

Jan A, Uppsala

28 maj 2011 kl. 20:36

Den var faktiskt inte någon frågesvamp. Sådana kommer nog efter fotbollen - om jag inte somnar…

0

JAS

"JAS" Helsingborg

28 maj 2011 kl. 23:19

Nä jag tog det inte som en frågesvamp eller, ville bara göra mig till lite ;)
Hoppas att du inte somnade för det var bra underhållning och “rätt” lag vann:)))

0

JAS

Jan A, Uppsala

29 maj 2011 kl. 08:30

Du lyckades bra, JAS! Ha det 3vligt i V-vik!
Frågorna kommer i egen tråd…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone