0 552 visningar

3 svar

Avenbokskremla

Jonas

13 jun 2011 kl. 21:20

Hittade dom här kremlor idag på en kyrkogård i närheten av en avenbok. Jag tror att det är Russula carpini, tittade också på dem under mikroskop och sporerna passar bra. Första gang jag har hittat den!
Är den också känt i sverige?

0

Bo E

14 jun 2011 kl. 13:43

enligt denna länk via google finns den känd från Skåne och Gotland

http://www.artfakta.se/SpeciesFact.aspx?TaxonId=5842

0

Joachim Krumlinde

14 jun 2011 kl. 15:49

kommwe varje höst på Norra kyrkogården i Lund

0

Jonas

15 jun 2011 kl. 00:01

I schweiz är det än typisk svamp på våren och försommaren, men är också här sällsynt. Jag tycker mina svampar liknar gruppen stinkkremlor vällit mycket, det var först under mikroskop och näg jag såg färgen av sporerna som jag kom på R. carpini.
Dom verkar vara ganska typiska för kyrkogårdar…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone