0 286 visningar

2 svar

Ännu en kremla

SvenD

18 jul 2011 kl. 15:16

Kraftig kremla med kort fot (hatt 12 cm - fot 4 cm). Smak och lukt = 0. Färg påminner om stinkkremla eller bitter-
mandelkremla (R.grata) Svagt räfflad i kanten. Lameller medeltäta - ej bräckliga. Kött skiftar inte färg.
Växte i sluttning med blandskog.
Kan det vara en lukt-och smaklös bittermandelkremla?

0

Tony S

18 jul 2011 kl. 17:09

Tycker inte riktigt det känns som en kremla i kamkremlegruppen.
Det kan inte vara brunkremla, R. mustelina?

0

SvenD

18 jul 2011 kl. 20:35

Tack för tips! Eftersom jag aldrig träffat på brunkremlan i Varbergstrakten (men väl i mellansverige!) tänkte jag inte på den. Men visst, t ex Dähnckes beskrivning är klockren på “min” svamp!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone