0 218 visningar

8 svar

Mer Spindlingar

greger

21 jul 2011 kl. 05:54

Hej!
Två spindlingar till från Hemmingsbo

Först en telamonia

Svårt förstås, men kanske någon vet vilka arter det kan röra sig om?

telamonia

0

greger

21 jul 2011 kl. 05:58

Hej igen

här en flegg? tuvad med slemmig hatt och fot. ingen speciell doft

kanske inte en flegg?

flegg?

0

Karl S

21 jul 2011 kl. 08:37

Fleggen; lite svårt att säga; om nu foten är slemmig med detta gulaktiga velum borde det vara C: delibutus. Växte den vid björk? — Konstigt för jag får lite vibbar av C. subtortus, men det kan ju vara en delibutus med ovanligt matt gul hattfärg. Båda har runda sporer.

0

Irene A

21 jul 2011 kl. 09:08

Jag får också subtortusvibbar (ganska mörka skivor med olivton och kommer tidigt på säsongen), men den brukar ju lukta..

0

Hans v E

21 jul 2011 kl. 10:41

Den första är väl i alla fall en armeniacus.

0

greger

21 jul 2011 kl. 17:40

Hej!
Tack för alla svar.
Björk och gran var dominerande trädslag. C. delibutus har jag nog en bild på. Skall försöka hitta den.

0

greger

21 jul 2011 kl. 18:05

Hej Igen!

Denna var på tapeten i fjol. Växte i ren Björkskog.
C. delibutus?

Björkspindling?

0

Karl S

22 jul 2011 kl. 08:28

Jo, den sista är typisk gulspindling.

Vi har ju flera subtortusvibbar här, och en intressant detalj är att C. subtortus faktiskt har svagt klibbigt velum, vilket placerar den morhphologiskt nära Myxacium, (Genetiskt ligger den avsides och isolerat — varken flegg eller myx).

0

greger

29 jul 2011 kl. 18:32

Hm, får be om ursäkt för mitt dåliga luktsinne. Doften mjuk och rel stark.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone