0 439 visningar

6 svar

Karljohan

Lena M

26 jul 2011 kl. 18:52

gör sitt intåg i Gästrikland. Såg 7 små ex. i granskog i dag och nu funderar jag på om jag skall ta sovsäcken med och lägg mig på plats, kanske jag hinner först. Men det är en jä..a myggplåga i den skogen så ????????????????
Det händer något nästan varje dag i skogarna !

Karljohan

0

anithau

26 jul 2011 kl. 19:33

Ta med dig sovsäck, myggluva, ett jäkla tålamod och så campar du där tills du kan plocka gubbarna.

0

Helena A

26 jul 2011 kl. 19:35

GRATTIS!!!!
Här i Sörmland såg jag en stor maskäten för en månad sen.
Sen dess inget, förövrigt knappt några soppar alls ännu.

0

klas jaederfeldt

26 jul 2011 kl. 19:51

hittade tegelröd björksopp i går, första soppen för mej i Vingåker

0

Tony

26 jul 2011 kl. 20:04

har hittat tegelröd björksopp sen början av juli i Vänersborg. Men inga andra soppar tyvärr.

0

Kerstin, Lindome

26 jul 2011 kl. 21:22

Gå genast tillbaka och plocka dom innan larverna hinner före!
Stora Karl-Johan finns det, (så småningom), gott om, men små krispiga bör man omedelbart ta hand om, -:)

0

Lena M

27 jul 2011 kl. 07:35

Det har funnits björk- och aspsopp, enstaka smörsoppar men det har minskat med dem.
Skall kolla om jag ser flera kj där jag vet att de brukar växa, eller om gårdagens fynd var ett undantag.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone