Hej!
Hur är det med svamptillgången hos er?
Här har de kommit cirka 70 mm med regn i lagoma doser sedan ett par veckor tillbaka. Aldrig tidigare har jag sett en sådan snabb tillväxt på kantarellerna som i år.
Övriga arter är kremlor och riskor men inga mängder,sopparna lyser med sin frånvaro en och annan kan man hitta. Spindelskivlingarna är på gång,mycket toppig giftspindling,har jag sett.
Det som däremot är rekord artat tidigt är alla olika sorters taggsvampar som kommit upp.
Sammetstaggsvamp Sarcodon martioflavus,Blå Hydnellum caeruleum,,Doft H.suaveolens,Gul H.geogenium Orange H.aurantiacum,Dropp H.ferrugienium,Zontaggsvamp H.concrescens Svart Phellodon niger, och massor av violgubbe,närmare bestämt i 5 stycken skogar. Nu ska två skogar avverkas,men skogstyrelsen har gjort ett stort skydd omkring dem med sparad skog och tur nog är växtplatsen i en kant till en annan markägare där det finns yngre skog, så det blir bra,i en av skogarna växer det raggtaggsvamp och det har redan kommit upp två fruktkroppar och det är rekordtidigt.
Några ramarior fingersvampar har också kommit upp,en av dem som färgas blått med meltzers reagens R.Strasseri har redan kommit och det är en dryg månad tidigare än föregående år.
Ramaria Strasseri
Så mkt. taggsvampar du sett, jag har bara hittat två arter hitentills, drop- och blå taggsvamp.
Kremlorna översvämmar skogarna :), sopp fanns tidigare men avtagit, jag ser nån enstaka asp, björksopp och i går de första kj.
Har inte kollat lokalen för violgubben, kanske i morgon, visst verkar många arter komma ovanligt tidigt.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.