Hej!
Hittade en väldigt gul svamp under granarna. Hatten var riktigt solgul, vit fot ca fingerstorlek (smalare än kremla) med tydlig ring. Har någon en aning om vad det kan vara för svamp? Har tyvärr ingen bild då vi inte kom åt att plocka den.
Mvh
Maria
Kan det möjligtvis vara ngn flugsvamp? Tex Gul flugsvamp, Ammanita Gemmata eller Vitgul Flugsvamp,Amanita Citrina?
Bildlänk Vitgul flugsvamp:
http://www.flickr.com/photos/marianna_armata/4942268228/
Tänk på att hylleresterna kan bli otydliga eller försvinna. Kommer du ihåg hur fotbasen såg ut?
Det kan vara en färgvariant av röd flugsvamp. För några år sedan hittade jag några stycken under en gran i Bäckefors, tog med den till Botan i Göteborg och fick den artbestämd där. Jag hade hoppats på en “ny” art, men enligt experten Robert Daun var det en röd flugsvamp som saknade rött pigment. Han hade den under mikroskopet också. Någon saknade hylleplättar men de flesta jag sett har lite plättar.
Tittar varje år på de två lokaler jag funnit dem men har bara sett dem vid 2 tillfällen.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.