0 553 visningar

12 svar

Röda tofsar o en mandel

Totte Gbg

10 aug 2011 kl. 22:42

Vad är detta för en strävsopp? Någon som vet? Jag har hittat den förr men idag kommer jag inte på namnet….

O så har jag äntligen hittat mig mandelriska även om dom va halvdöda så har jag hittat o det var lycka för mig!!! Första gången någonsin :D
En av mina favoritsvampar som jag köpt torkad tidigare.

Strävsopp men vad heter den? O så mandelriska bäst före datum passerat…

0

Pita

10 aug 2011 kl. 22:54

Aspsopp, kanske!

0

Totte Gbg

10 aug 2011 kl. 23:14

Tack det tror jag med att det är :)

0

Kerstin, Lindome

11 aug 2011 kl. 05:56

Snarare Eksopp, tycker jag. Dom kan bli riktigt röda i tofsarna. Aspsoppen har jag för mig börjar som helvit och går mot svart.?

0

Lena M

11 aug 2011 kl. 07:12

Strävsopparna har jag undrat över, om de växer i ren granskog ex.vis så måste väl namnet vara gransopp, i tallskog tallsopp, eller ?

0

Bo E

11 aug 2011 kl. 11:26

0

Kapten Hammock

11 aug 2011 kl. 12:43

Lite för mörk på hatten för att vara tegelsopp tycker jag. Dessutom brukar tegelsoppen ha väldigt svarta “tofsar”, och de här går mer mot rött (iaf om man läser trådtiteln; jag har lite svårt att avgöra det utifrån bilden). De känns också lite för knubbiga för tegel.
Jag håller på eksopp, för den brukar jag hitta på samma platser som mandelriska. Men om nån säger aspsopp så tänker jag inte vara envis.
Beträffande tall-/gransopp så ligger det väl nåt i vad Lena säger. Jag ser ingen skillnad på dem, och vad jag vet är det fortfarande ingen enighet om de är skilda arter.

Eksopp (?) i förskoleåldern

0

Bo E

11 aug 2011 kl. 13:44

ursäkta jag var inte medveten om att svamparna hittats i samma terrängtyp

jo, finns det en eksopp så kan det naturligtvis vara den om terrängen vart utpräglad ekmiljö

tegelsoppen brukar kunna växa i de flesta blandskogsmiljöer dock

0

Kapten Hammock

11 aug 2011 kl. 13:53

Nä, där har du en poäng! Det har över huvud taget inte nämnts att de växte i samma miljö. Fast de växte rätt nära varandra här på Guiden. Det är väl också en miljö....?
Jäpp, tegelsopp växer överallt. Där man minst anar det. Parker, industriområden, minigolfbanor, blandskogar, villatomter. Men alltid med en björk inom synhåll.

0

Irene A

11 aug 2011 kl. 13:55

Jag håller också på eksopp (Leccinum aurantiacum) med dom färgerna. Den kan även växa med asp, men med asp finns ytterligare en art som är mera blekfotad (albostipitatum).

Tallsoppen kan vara snarlik i färgen, men har mycket tydligare överhängande hatthud.

Tegelsoppen som växer med björk, har mera orange hatt och svarta noppor (känns bäst igen som ung på att rörlagrets yta är gråsvart).

0

Kapten Hammock

11 aug 2011 kl. 14:02

Min erfarenhet också att hatthuden är mer överhängande på tallsopp. Men finns det stöd för det i lättillgänglig litteratur? Letade efter just det här om dagen, men fann då bara att hatthuden var överhängande på både tall-/gransopp och vad-det-nu-var-jag-skulle-jämföra-med. Ingenstans hittade jag något om graden av överhäng.

0

Totte Gbg

12 aug 2011 kl. 10:43

Kan inte eksopp stämma då? Dessa växte i vägkanten iof blandad skog med inslag av ek.
Alla växte på samma ställe förutom den längst upp till höger.

0

Tony S

12 aug 2011 kl. 14:54

Tror också på eksopp.

Irene, L. albostipitatum är väl aspsopp numera, eller har jag missuppfattat det?
Ser att L. aurantiacum s. lat. (i vid bemärkelse) också är aspsopp enligt Dyntaxa. Något förvirrande detta.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone