0 313 visningar

5 svar

Vilken kremla?

Kapten Hammock

12 aug 2011 kl. 23:38

Tacksam för tips om vilken kremla detta kan vara. Växte i ekdominerad blandskog. Mild smak, kunde inte känna någon lukt. Kompakt fot.

Russula

0

Tony S

13 aug 2011 kl. 01:25

Det ser ut att vara fagerkremla, Russula lepida.
Det är nog inte alla som känner att det smakar lite bittert.

0

Kapten Hammock

13 aug 2011 kl. 07:19

Tack. Det var den jag först var inne på, men stördes av att smaken inte stämde, så då halkade jag in på rosenkremla (R. velutipes), fast då var det något annat som inte stämde. Men mina smaklökar tycks tyvärr inte vara att lita på...:-(

0

Kapten Hammock

13 aug 2011 kl. 07:29

För övrigt blev det en smula förvirrande när man försökte jämföra fager och rosen mha dansk litteratur.
I både Danmarks Svampe (Vesterholt) och Politikens Svampebog (Knudsen/Pedersen) kallas R. lepida för R. rosea.
I Funga Nordica (Knudsen/Vesterholt) står R. rosea som synonym till R. velutipes.
Författarna tycks alltså inte ens vara överens med sig själva. Eller är det nya rön nu? Tryckår för mina ex av DS och PS är 2009, FN tryckt 2008.

0

Irene A

13 aug 2011 kl. 10:08

Det finns tre olika arter som har kallats rosea, och det verkar som om lepida faktiskt ska heta rosea, för det är det äldre, legitima namnet på den.

De övriga “rosea” har beskrivits senare, och är därför inte giltiga namn. R. velutipes är en av dem.

0

Kapten Hammock

13 aug 2011 kl. 12:31

Tittade lite närmare i FN, och såg att lepida även har rosacea som syn.
Har också provsmakat igen, och det var faktiskt inte särskilt gott. Men bitter? Jag vet inte. Konstig eftersmak. Tyckte inte direkt att den smakade blyertspenna heller; kanske med lite fantasi.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone