0 94 visningar

3 svar

Gifthätting

Gunilla Haglöf

21 sep 2003 kl. 21:38

Hur vanlig är igentligen Gifthätting i förhållande till Föränderlig stubbskivling? Finns det någon som vet?

0

Jonas P

22 sep 2003 kl. 17:01

Den är vanlig på spån och vedrester av barrträd, företrädesvis gran. Troligen nästan lika vanlig som föränderlig.

0

Gunilla Haglöf

24 sep 2003 kl. 00:05

Tack Jonas för svaret.

0

Jessica

10 okt 2003 kl. 23:09

Min erfarenhet av skogen är att de är lika vanliga, men det är ju foten framför allt man tittar på för att avgöra om det är den ena eller den andra.
Jag har märkt att Föränderlig Toffsskivling kommer ett par tre veckor före Gifthättingen.(jag bor i skåne, kanske det avgör det sistnämnda)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone