0 362 visningar

3 svar

Spadmurkling?

gunhild Nordås

18 aug 2011 kl. 11:25

Nu driver regnet fram dom.

0

Tina Nordberg

18 aug 2011 kl. 15:15

Japp.

0

Blek spadmurkling

Irene A

18 aug 2011 kl. 15:49

Spathularia rufa kallar jag den.

Javisst, de 50 mm som kom häromnatten verkar t.o.m. ha gett ny fart åt tallhedarna. Fullt med sandsopp nu, och jag såg ovanligt mycket tallriska här hemma i tallungskogen idag.

0

Blek spadmurkling

Hans v E

18 aug 2011 kl. 23:31

Håller med om blek spadmurkling men det är ett dumt namn då den inte är blekare än spadmurkling (blekgul) utan rödbrun.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone