0 1107 visningar

7 svar

Gula fingrar

Majsan F

19 aug 2011 kl. 11:24

Fått tips om att citronsyra är bra att få fingrarna rena efter massa rensande av kantareller. Tycker inte att de är så effektivt. Någon som har annat förslag?

0

Värmdöbo

19 aug 2011 kl. 11:32

Köp kirurghandskar på apoteket om du vill slippa gula/bruna fingrar.

0

Gunilla

19 aug 2011 kl. 12:27

Remol är effektivt

0

Lilla

19 aug 2011 kl. 20:02

Vanlig tandkräm med slipmedel biter på det mesta om man använder den som handtvål :)

0

Marina Jansson

19 aug 2011 kl. 20:44

Gnugga fingrarna i en halv citron är det miljövänliga alternativet, klorin funkar men är miljövidrigt!

0

Gina

20 aug 2011 kl. 00:34

Galltvål brukar funka på det mesta. Finns att köpa på Clas Ohlson.

0

Jan A, Uppsala

20 aug 2011 kl. 05:18

Skulle väldigt gärna få gula fingrar!

0

Boman

20 aug 2011 kl. 06:09

Nåt med lite slipkorn i, spelar ingen roll om du tar tandkräm,bodyskrub eller sån där handrengöring. Jag löser citronsyra i lite vatten, doppar i fingrarna en stund(svider i småsår) och skrubbar sen med borste. Funkar på bär och svamp som lämnat färg efter sig runt nagelkanter. Tunna handskar är annars mitt heta tips.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone