0 242 visningar

3 svar

Artbestämning?

martin

23 aug 2011 kl. 21:13

Hej, hittade massa av denna i kolmården, nån som vet vad det är?

mvh / martin

0

Elisabeth Jansson

23 aug 2011 kl. 21:39

Kolla på violgubbe eller klubblik trumpetsvamp som den hette tidigare. Gomphus Clavatus
Den är inte så vanlig du bör ange var du hittat den för någon mykolog eller på artdatabanken
Det finns ett åtgärdsprogram för Violgubbe finns att läsa på nätet!

0

martin

23 aug 2011 kl. 21:48

Tack, den ser ut precis som violgubbe gör på bild två men den är brunare. Hittades kring Ågelsjön i Kolmården på grönmossbeväxt mörk sluttning. Vacker i stora områden.

Blir lite nervös för att konsumera den nu när vi endock plockat den. Men ska vara försöktig mot den nästa gång =)

0

Elisabeth Jansson

24 aug 2011 kl. 16:28

Du behöver inte bli nervös för att du plockat den!
Ät och njut!
Jag tycker inte att den är så god!
Den har säkert sporat av sig.
Gamla fruktkroppar kan bli beska särskilt om man tar med foten!

Du kan gå in på Artpotalen och kolla om den finns med i orådet där du hittat den,alla rapporter av den svampen är viktig för den växer oftast i gamla ängsgranskogar som blir allt sällsyntare.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone