Växer i barrskog, hatten är 5 cm i diameter, utan hyllerester,fast det har inte regnat sista dagarna. Foten är 20 cm hög, 1 cm tjock. Köttet och foten har svagt rosa ton men knappast synlig som mest på basen av foten.
Skivorna fortfarande vita efter en dag. Aldrig förut sett en så spenslig A. rubescens!?
Amanita rubescens?
Hans, jag har tänkt ofta på det där, att man skiljer ut så många olika arter i USA, på väldigt små skillnader. Här nöjer vi oss med att de har en stor variationsbredd..
Rod Tulloss jobbar visserligen med släktet Amanita över hela världen, men har nog fullt sjå att hinna göra något med de egna amerikanska arterna.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.