0 276 visningar

4 svar

artbestämning

Pelle

29 aug 2011 kl. 19:36

Är det här Svart trumpetsvamp? Plockade i barrskog i södra Hälsingland ca 8 mil norr om Gävle. Växte i fuktig grön mossa.

artbestämningshjälp

0

Mattias Andersson

29 aug 2011 kl. 19:41

Grattis, ja det är det!

0

pelle

29 aug 2011 kl. 19:44

Tack:) Kan man säga något om hur vanligt förekommande dom är här i trakterna mellan Söderhamn och Bollnäs? Jag har aldrig hittat såna här förr så jag blev väldigt glad.

0

Lena M

29 aug 2011 kl. 19:45

Jasså, är de där de är :).

0

Helena H

30 aug 2011 kl. 07:44

Svart trumpetsvamp är det! Enligt min åsikt den godaste av svampar, gör gärna såsen dagen före så mognar alla aromer fram bäst!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone