0 713 visningar

16 svar

Mysko fjällskivling!

Ewa Lilliesköld

29 aug 2011 kl. 22:16

Den här svampen blir jag inte klok på. Hittade den första gången förra sommaren. Växer i en syrénbuske.
Doft: tämligen svag men påminnande om stolt fjällskivling, särskilt ringen
Vita sporer

Stor
Hattdiameter: 21,5 cm
Höjd: 29 cm

Mellan
Hattdiameter: 13 cm
Höjd: 22 cm

Liten
Hattdiameter: 5,5 cm
Höjd: 18 cm

Någon som kan hjälpa mig :)

Mysko fjällskivling!

0

Ewa Lilliesköld

29 aug 2011 kl. 22:20

Det stora exemplaret.

Mysko fjällskivling!

0

Ewa Lilliesköld

29 aug 2011 kl. 22:22

Stora exemplaret!
:)

Mysko fjällskivling!

0

Ewa Lilliesköld

29 aug 2011 kl. 22:22

Mellan ex.

Mysko fjällskivling!

0

Ewa Lilliesköld

29 aug 2011 kl. 22:24

Litet ex.

Mysko fjällskivling!

0

Ewa Lilliesköld

29 aug 2011 kl. 22:29

Har funderat på om det kan röra sig om macrolepiota permixta. Den rodnar inte.

:)

0

Lena M

30 aug 2011 kl. 05:53

Kan det inte vara stolt fjällskivling trots allt ?
Jag hittade ett ex. för nåt år sedan som inte hade fjäll på hatten och det berodde troligtvis på det myckna regnandet.
Få se om du får svar på din gåta !

0

Helena H

30 aug 2011 kl. 07:29

Kan inte vara något annat än stolt fjllskivling på den bilden!

0

Karl S

30 aug 2011 kl. 13:25

Jag tycker din fjällskivling ser ut att rodna kraftigt på alla bilderna, och förstår inte riktigt kommentarerna. Kan det inte vara helt enkelt rodnande fj., skogsarten Chlorophyllum rhacodes, som kan bli ganska spinkig?

0

Linus

30 aug 2011 kl. 15:50

Ska inte den rodnande ha slät fot?
Om man söker här i databasen finns det en variant (stjärnfjällskivling) som ser ut ungefär så. Har hittat vad jag tror är 3 olika varianter i samma skog innom ca 200x100 meter.

0

Elisabeth Jansson

30 aug 2011 kl. 18:35

Jag har för mig att det var en kvinna som forskade på de här olika arterna och artikeln var i Jordstjärnan Svensk mykologisk tidskrift då slutade jag att äta dem,hittade sådana som var som en stjärna upptill och slät på foten men ingen rodnad.
Macrolepiota permixta har jag för mig är beskriven att den växer med tall.
Någon annan kanske vet vilket nummer det stod om dem?

0

Ewa Lilliesköld

30 aug 2011 kl. 22:03

Karl - kanske är bilderna lite varmare än i verkligheten (rödare) och vi uppfattar inte att svampen rodnar, den har sett likadan ut under ett dygn. Tycker speciellt det unga exemplaret har ett märklig utseende!
Linus - Jo, de har slät fot och skall dessutom rodna vid skrapning vilket denna inte gör!
Elisabeth - vore roligt att veta vilket nummer av Jordstjärnan det var. Skull gärna läsa artikeln:) Inte mycket till tall här inte bara en syrénhäck!

:)

0

Ewa Lilliesköld

31 aug 2011 kl. 23:54

Tog en bild på en rodnande fjällskivling i dag, och tycker inte de liknar min frågesvamp. Nej, jag blir inte klok på den här - kanske får nöja mig med att bara studera den på håll i fortsättningen!
Tack ni som svarat!

:)

Fjällskivling, men vilken?

0

klas jaederfeldt

1 sep 2011 kl. 00:10

någonstans har jag läst Stjärnfjällskivling, troligen ett gammalt namn

0

Stjärnfjällskivling - Macrolepiota konradii

Elisabeth Jansson

1 sep 2011 kl. 01:22

Visst har du rätt Klas den kallas stjärnfjällskivling Micke har med den på bild.
Ewa om du gogglar på latinet Macrolepiota konradii så hittar du bilder på foten också!
Jag har inte hunnit kolla gamla tidningarna jordstj. men ska leta upp artikeln.
Jag minns det väl för efter det så slutade jag äta fjällskivlingar det är ju en förna svamp! Om jag letar bland mina bilder så tror jag att jag har fotat dem också!

0

Stjärnfjällskivling - Macrolepiota konradii

Jan A, Uppsala

1 sep 2011 kl. 06:28

“Stjärnfjällskivling” anses väl vara samma art som puckelfjällskivling, eller en variant av den - och absolut inte rodna.

0

Jan A, Uppsala

1 sep 2011 kl. 06:30

“Stjärnfjällskivling” och puckelfjällskivling anses väl vara samma art. Rodnar absolut inte!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone