0 540 visningar

10 svar

Goliatmusseron

Robert W

6 sep 2006 kl. 11:11

Hejsan,
Jag tänkte prova lyckan och försöka hitta Goliatmusseron i Gästrikland.

Var jag förstått är det framförallt aldrig helt avverkad tallhed man skall leta på bland mossa och bärris.

Jag har också förstått att man så här långt söderut i vårt land ska leta där berg i dag finns i tallheden.

Några mer ledtrådar och tips någon vill dela med sig av?

0

Annika Eriksson

6 sep 2006 kl. 11:19

På alla de lokaler här på tallmoarna i Hälsingland som jag funnit den så står de mitt i renlaven, med få eller ringa förekomst av bärris. Jag ska ut till en lokal i morgon och återkommer med bild på biotopen som kan vara till din hjälp.

0

Robert W

6 sep 2006 kl. 11:32

Tackar!

0

Lena M

6 sep 2006 kl. 15:28

Hej Robert !
Jag hoppas att du hör av dig på forumet om du hittar goliat.Jag bor själv i Gästrikland och har aldrig sett den och min första blomkålssvamp fann jag igår.

0

Robert W

6 sep 2006 kl. 20:59

Ja visst. Tänkte börja med tallhedar inom de skogar nord väst om Gävle där jag vanligen plockar svamp. Sen har jag idéer om jädraås-trakten etc.

Lyckas jag, talar jag om

0

Kristina L

7 sep 2006 kl. 06:58

Vill du provsmaka goliatmusseron så finns det en affär som säljer den här i Uppsala. Har du vägarna förbi här nån gång så kan jag rekommendera ett besök på Drottninggatan, där affären ligger.

0

Henrik S

7 sep 2006 kl. 17:34

Jag hörde rykten om att Länsstyrelsen i Uppland haft en svampexkursion nyligen och att det under denna hittats goliatmusseron. Musseronerna hade tydligen hittats strax söder om Gävle på sandiga tallhedar.

0

Eva

7 sep 2006 kl. 17:46

Läs mer om goliatmusseron i dessa länkar.

http://www.wwf.se/source.php/1035553/goliatmusseron2.pdf

I denna länk finns det gott om bilder från olika lokaler där goliatmusseron växer. Lycka till!

http://www-mykopat.slu.se/Newwebsite/ex/Lotta/goliatbilder.htm

0

Björn

8 sep 2006 kl. 10:54

Fina bilder!

0

Bo E

8 sep 2006 kl. 13:36

Exakt de bilder som jag tipsade om i ett annat inlägg!
Kul att de kom här oxå för det är lite snårigt att leta upp gamla inlägg nu när det blivit så många besökare.

Tack, Lotta!

0

Martin

8 sep 2006 kl. 20:23

Håller med föregående talare, bra att bilderna i fråga grävdes fram-

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone