0 200 visningar

2 svar

Liten skivling ?

Carl

4 sep 2011 kl. 09:31

Nån som vet vad det här är.
Vi hittade den i högt gräs strax utanför våran tomt.
Samma storlek som en nejlikbroskskivling.

Tacksam för hjälp…

0

"JAS" Helsingborg

4 sep 2011 kl. 11:11

Du har en vaxskivling på bilden men vilken av dem kan jag tyvärr inte hjälpa dig med, finns några stycken röd/gula att välja på.

0

Irene A

4 sep 2011 kl. 21:14

Den ser ut att svartna, så jag förmodar att det är en toppvaxing, Hygrocybe conica. Det finns ganska många varianter av dem.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone