0 732 visningar

2 svar

björksoppar ?

Beatrice

6 sep 2011 kl. 15:29

hej ! är de björksoppar ?
Finns några giftiga svampar som ser ut som soppar ?

tack för hjälpen !

soppar, matsvampar

0

Bo E

6 sep 2011 kl. 15:46

de flesta soppar är ätliga om de är i gott skick

de ska vara unga fasta och fina

dessa ser lite för utvuxna ut tycker jag men har du tur så kan ju delar av dem vara i gott skick

bara att ta fram kniven o dissekera

när det gäller soppar så är strävsopparna (asp- björk- m fl. väldigt likartade soppar) ätliga men se upp för gallsoppen som har ljusrosa porlager och kan förstöra hela middagen med sin bittra smak

kolla smakprov redan i skogen om du är osäker o inte vill bära hem gallsopp i onödan

0

Beatrice

6 sep 2011 kl. 15:49

tack Bo !
Jag är nybörjare . jag har lärt mig bara soppar men jag är fortforande rädd att de skulle vara giftiga.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone