0 2720 visningar

8 svar

TIPS PÅ SOPPAR

Anna

7 sep 2011 kl. 20:16

Vill gärna ha tips på en lätt sopp som växer i Jämtland. Alltså en god svamp, helst lätt att hitta och känna igen, som är vanlig och svår att förväxla. En nybörjarsopp.

0

Pelle

7 sep 2011 kl. 20:26

Stensopp ( Karljohan ) är bra att börja med. Lätt att känna igen. Kolla in infon och bilderna här på sidan om Stensopp.

0

Tor v E

8 sep 2011 kl. 01:41

Tyvärr finns Gallsoppen som många tydligen förväxlar med Karljohan. Jag skulle föreslå alla soppar med “björklik” stam/fot som steget efter kantarell. Hattfärg allt från röd till ljusbrun, försäkra dig bara att det är en sopp så har du inga tråkiga överraskningar. Med björklik menar jag vit med svarta prickar/tofsar, då täcker du in aspsopp, björksopp, tegelsopp osv osv…

0

Kerstin W

8 sep 2011 kl. 09:18

Hur gör ni med aspsopp, björksopp, tegelsopp ?
Jag förvällde, men det blev äckligt slemmigt….

0

Pochahontas

8 sep 2011 kl. 09:30

Jag torkar alla soppar just för att undvika slemmet

0

Tor v E

8 sep 2011 kl. 19:47

Slemmigt blir det om man tar äldre exemplar, ta lite yngre soppar, skär dem i mindre bitar och stek dom färska i smör tillsammans med kantareller, taggsvamp och fårticka, jättegott :)

0

Helena A

8 sep 2011 kl. 20:12

Torkar alla soppar då slipper man slemmet

0

skogsguru

9 sep 2011 kl. 15:01

Hej!

Jag kan rekommendera Björksopp! Passar väldigt bra att koka soppa på! De ex som jag hittat är sällan maskangripna. De andra sopparna som jag hittat var fulla med larver och små sniglar.

Den är inte särskilt slemmig heller.

Jag grovrensar, tar bort foten, skär upp allt i ganska stora bitar.

Koka upp med lock i lättsaltat vatten, sen ta av locket och reducera till hälften. Sila av allt i durkslag, TA VARA PÅ BULJONGEN!

Sen fräser jag svampen i rapsolja, rör med träslev då och då. Innan det börjar bli brynt, tillsätt finskivad lök och lite smör. Fräs ett tag till, sen slå på nytt vatten och den sparade buljongen. Krydda! Givet kan man tillsätta lite andra grönsaker i fräset. Grovrivna morötter passar bra, liksom andra soppgrönsaker.

En variant: red av med vetemjöl i fräset, koka upp med tunn grädde och buljongen. Rör ordentligt så det inte klumpar sig. Har man en stavmixer till hands, mixa slätt och tillsätt lite alkohol. Jag smakade en med konjak, förbannat gott! Nu blev jag hungrig bara för det..

0

skogsguru

9 sep 2011 kl. 15:23

förtydligande: foten ska givetvis vara med i soppan.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone