0 314 visningar

6 svar

trattisar-albinos

Dorota

11 sep 2011 kl. 22:47

Vad är detta?
Ser ut och luktar nästan som trattisar men ingen färg.Altså bara gul i färgen.  Hittade dem på ett ställe bland trattkantareller. Hoppas biden är OK. Den andra svampen var ng lite mer lila igår men bleknde under natten. Foten är som hos svart trumpettsvamp en har skivor.

Artbeskrivningshjälp

0

trattisar gul variant

Elisabeth Jansson

11 sep 2011 kl. 22:56

Hej!
Det är en helgul variant av trattis som du hittat,men den tredje bilden verkar vara en spindelskivling som har blivit angripen av en annan svamp den foten är inte “naturlig” till den svampen.

0

trattisar gul variant

Dorota

11 sep 2011 kl. 23:12

Tack. Var hittar du beskrivningen på den.? Kan inte hitta den i registret.

0

trattisar gul variant

Elisabeth Jansson

11 sep 2011 kl. 23:18

Det har skrivits mycket om det på svampguiden någon som har haft en albino rödgul trumpetsvamp den var brun på hatten och vit fot och trattisar som är gula och kantareller som är vita.
Du får skriva in lite olika sökord gul trattkantarell albino färg,m.m.om du vill läsa om det

0

Elisabeth Jansson

11 sep 2011 kl. 23:22

Skriv in namnet albino i sökrutan så får du flera träffar!

0

trattisar-albinos IGen

Dorota

24 sep 2011 kl. 02:36

Tck Elisabeth. Du va den enda person som svarade på min fråga. Tyvärr hittade jag ingen bild på albino trattisar och ingen inf om den varianter.
tacksam om stjärnexperter kan berätta lite mer om det är trattisar albino som jag har hittat.?eller vad är det för svamp och var kan jag läsa om den`???

0

Asiankitten

24 sep 2011 kl. 06:59

Jag har hittat många sånna i år och plockar dem. Har inte tänkt så mycket på om det vore en annan trattis art. De luktar och smakar lika gott som de andra. Dock brukar de ibland vara mer flata på hatten typ platta ibland. :)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone