Hej!
Nu har jag varit och fotat spindelskivlingen och jag har kommit på vad det är,men jag tänkte att ni skulle få gissa stjärnorna kan ju vänta lite!!
Hatten cirka en knapp dm skivorna är gråvita med sågtandad egg och sedan brunaktiga.Köttet är vitt.
Foten är cirka 1 dm lång 1-1,5 bred vid basen kantad löklikt vidgad och hel vit,vid beröring så gulnar foten och den luktar honung,växer i blandskog och även i lövskog är mindre allmän.
Spindelskivling doftar honung
Hmm, jag kommer inte närmre än rimskivling (rynkad tofs) men de på bilden har ju ingen ring… Saffransspindling (orange kamskivling, gul kamskivling) har ju inte vitt kött och räknas väl inte heller till spindlingarna heller. Eller så är det inte en spindling utan en Honungskremla. Jag vet inte :)
har förmodligen sett dessa och efter examination kommit fram till att de inte är mångkransad spindelskivling - fast den hör väl till de närmaste förväxlingsriskerna då den inte har sådar tydligt brunfärgade skivor som vissa andra arter
nån som på en höft vet hur många arter av spindlingar det finns i svenska skogar?
När vi vart ute på kurs i söndags tappade vi räkningen nånstans vid 35…
I Europa finns det ca 2000 goda arter spindlingar, hittils publicerade. Och vi har säkert de flesta någonstans i våra skogar. Men med utarmningen av de naturliga biotoperna kommer antalet att sjunka.
Jag tycker Elisabeths spindling är för mörk for halmspindling. Den liknar mer C. multiformis som också luktar honung (fast inte så starkt) och gulnar på foten. Men om du hittade den i ren lövskog (t ex björk) måste det vara halmspindling ändå.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.