0 256 visningar

6 svar

Dubbelamanita

P3

14 sep 2011 kl. 20:31

Ganska häftigt eller hur? Jag har då aldrig sett något liknande.

0

canon

14 sep 2011 kl. 20:37

vanligt i år sett, flera olika srter med inverterade hattar

0

Tina Nordberg

14 sep 2011 kl. 20:49

Riktigt häftig.

0

Draken

14 sep 2011 kl. 21:03

hattmodet varier även i skogen, har aldrig sett en sån, lite kul

0

P3

14 sep 2011 kl. 21:13

Det är alltså hatten i mitten som har vikt sig? Vi tänkte att det kanske var två svampar som hade växt ihop.

0

Bo E

15 sep 2011 kl. 12:04

vackert

har sett liknande fenomen på andra hattsvampar, men denna tar nog priset - både svampen och bildkvaliten är ju toppen

0

Hans v E

15 sep 2011 kl. 15:26

Det där kan drabba vem som helst. D.v.s. vilken svampart som helst. Det kallas eventuellt negativ geotropism.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone