0 399 visningar

8 svar

Rimskivling?

Emma P

18 sep 2011 kl. 16:22

Har jag rätt i att detta är rimskivling? Något vitpudrad på hatten, ring runt foten.

0

Emma P

18 sep 2011 kl. 16:23

Tilägg: De äldre exemplaren hade utfluten hatt med ojämn kant.

0

Birgitta F

18 sep 2011 kl. 16:26

Så ser dom jag plockar ut jättefint exemplar

0

Magnus O

18 sep 2011 kl. 16:52

Ja, väldigt tydliga bra bilder. En av mina favoriter.

0

RasBohlin

18 sep 2011 kl. 16:59

Jasså är den så god?
Jag brukar gå förbi dem eftersom de jag hittar alltid brukar vara svårt angripna…

0

Tor

18 sep 2011 kl. 17:06

Trevlig svamp det där, fast jag kallar den rynkad tofsskivling, har inte fastnat för det andra namnet än :)

0

Emma P

18 sep 2011 kl. 17:33

Fint!
Jag hittade en rejäl mängd och mestadels var det små unga exemplar och nästan inga var angripna!

De ligger på torken nu!

0

Birgitta D

18 sep 2011 kl. 18:03

Fredriksdal har inte heller bytt namn och svampen har dessuto bytt namn till rimspindling nu, här går det undan.

0

Boman

18 sep 2011 kl. 21:26

Mormors nattmössa:-) Alltså en rimspindling/rimskivling/rynkad tofsskivling, för att ta de namn jag känner till.  Underbart fint exempel. Nu när det blivit kyligare så är de fina.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone