0 282 visningar

3 svar

döda trattkantareller?!

Elof

18 sep 2011 kl. 20:51

Dessa trattkantareller stod bredvid andra som var bra. Vi var här förra veckan och då fanns inte en enda som såg ut så här, nu var mer än hälften på vissa ställen så här. Fanns både stora och små. Skogen var granskog täckt med mossa, ganska fuktig mark.

Vad har hänt med dem, är dom ändå ätbara? Vi hade en teori om att det var fler döda/dåliga på torrare mark än våtare partier, men bara en teori som sagt.

Mvh
Elof

döende trattkantarell

0

Boman

18 sep 2011 kl. 21:07

De är definitivt döda, passerat bäst före datum med råge.  Kan bli så om de torkat ut och sedan blivit blöta, eller av någon sjukdom.
Ät bara de som är fina, skogen är ju full av fin svamp just nu.

0

buffy

19 sep 2011 kl. 09:17

De är inte ätbara, de är stadda i svår förruttnelse.

0

Elof

19 sep 2011 kl. 21:58

Tack för svar, vi åt dom inte heller, det fanns ju som sagt massor fina!

/Elof

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone