0 271 visningar

3 svar

Karl Johan ?

Karmello

18 sep 2011 kl. 22:35

Ni svampexperter kanske kan svara på om det e kört med att karl johan kan komma nu? har endast hittat maskätna och väldigt stora.
Väldigt få fina små exemplar.Kan dom fortfarande komma tror ni??
Bor i Linköping.

0

den danske svampe

18 sep 2011 kl. 22:39

fann en som man i italien kallar før porchini i går i en lille skov 700 m fra hvor jeg bor. så æn ær det inte kørt. bor i horsens, dk.

0

Stisse/Mjölby

18 sep 2011 kl. 22:41

Min erfarenhet är att dom fortsätter komma så länge det inte blir för kallt.Dom som kommer nu brukar vara finare då de inte är så angripna!.vi bor ju nära varandra så det borde funka även i lkpg!Lycka till!

0

Boman

19 sep 2011 kl. 08:20

Hoppas på en höstskörd. Här blev de få Kallar. Soppsnyltingen eller larverna tog de flesta.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone