0 404 visningar

8 svar

Trattkantareller och roliga svampar!!

Sabina E

24 sep 2011 kl. 21:24

Ja idag var det äntligen MIN tur att hitta nått roligt i skogen! Vi åkte till Söderåsen efter tips här från forumet, precis innan vi skulle ge oss ut såg jag en uppdatering på Facebook..någon hade tydligen hittat kantareller där :)
Så vi begav oss dit och parkerade bilen, gick rätt över vägen och hittade den första klungan med trattisar! :)
Sen tog det dock en stund att hitta fler..det fanns MASSOR av svamp i skogen, för de mer kunniga hade man säkert kunna stoppa med sig 20 kg hem om man plockat allt ätligt..fin svamp var det med det mesta av det.
Vi fick iaf med oss lite över 1 kg kantareller hem, trattkantarell. Man fick dock vara uppmärksam för på vissa ställen växte det både slemsvampar, skivlingar och andra “fulingar”..!
Nu hade vi bara nån enstaka svampbok med oss ut och jag hittade inte dessa i boken (som kanske bara hade ätliga svampar i..?) och sen hade jag Svampguidens app. på min IPhone men hittade inte dom där heller.

Trattkantareller allesammans, tillsammans 1 kg.

0

Bilder2 - vad?

Sabina E

24 sep 2011 kl. 21:38

Vad är detta?

0

Bilder 2 - vad?

Sabina E

24 sep 2011 kl. 21:39

Äsch, nu blev det fel..här är bilderna..

Strävsopp eller?

0

Draken

24 sep 2011 kl. 21:40

vanlig trattkantarell

0

Bilder 3 - vad?

Sabina E

24 sep 2011 kl. 21:42

Fler bilder

Bild 1= Brandgul fingersvamp? Finns det nått som heter så? :)

0

lite förslag

Birgitta F

24 sep 2011 kl. 22:36

Bildserie 2
Är nog fläcksopp eller björksopp , en av strävsopparna
Bildserie 3
Bild 1 är Gullhorn (en skvallersvamp i min värld som viskar att kantareller är nära)
Bild 2 ser ut som någon tung-svamp kan vara en ovanligare sort

0

lite förslag

Birgitta D

24 sep 2011 kl. 22:47

Håller med om fläcksopp och gullhorn

0

Bilder 2 - vad?

klas jaederfeldt

24 sep 2011 kl. 22:48

bilder 3 2 och 3 antingen en jordtunga (mindre troligt) eller smal svampklubba

0

Bilder 4 - vad?

Sabina E

24 sep 2011 kl. 23:20

Det låste sig hela forumet innan så jag blev aldrig klar med inlägget..här kommer resten :)

Bild 1 + 2, nån lila rackare..ametistskivling?

Bild 3, Stinksvamp?
På en annan jag såg så var det typ 1 miljon flugor som bara surrade upp när jag kom i närheten, räligt!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone