0 223 visningar

5 svar

Artbestämmningshjälp

Madeleine

25 sep 2011 kl. 19:17

Skulle någon vänlig svampkunnig själ kunna hjälpa mig med den här svampen? Tycker inte riktigt att jag hittar något som stämmer helt i svampboken. Förlåt för lite suddiga bilden, hoppas det går ändå.

Lite ljust gul, lite grå fot coh vita skivor

0

Boman

25 sep 2011 kl. 19:23

Var växte den, med vilka träd i närheten?  Hur är den när du bryter en bit? Rinner det vätska då? om, vilken färg? Kan man smula svampen i handen(prova med en bit fot)
Det ser ut som en gammal kremla men säker kan jag inte vara utan att veta mera.

0

Madeleine

25 sep 2011 kl. 19:27

Det växte på ganska mossig mark med tall och björk kring vomb i skåne. Dessvärre kastade jag den igår efter att jag fotat den men jag minns inte att det kom någon vätska. Foten var ihålig på några av dem jag hittade men inte på alla (inbillar mig att de var de lite äldre exemplaren som hade ihålig fot). Om jag hittar fler på nästa tur ska jag försöka få till bättre bilder

0

Tony S

26 sep 2011 kl. 00:08

Ser ut att vara en gammal senapskremla med grånad fot.

0

Artbestämningshjälp

Hans v E

26 sep 2011 kl. 09:52

Eller gulkremla.

0

Madeleine

26 sep 2011 kl. 21:00

tack så mycket! ska ta fram svampboken och läsa på.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone