Jag håller med Klas. Svartnande kantarell har bara rapporterats ett 60-tal gånger i hela Sverige, och om det överhuvudtaget är någon som har ätit den är underlaget så litet att man knappast kan säga om den är ätlig eller giftig. Att den troligen är ätlig baseras snarast på att den är släkt med övriga ätliga kantarellarter.
Tack alla som svarat! Jag hittade dessa svampar i en backe där det växer svart trumpetsvamp. Dom ser fina ut. Liknar trattkantareller men är silvergrå -gula. Kollade här på svampguiden och dom liknar svartnande kantareller. Man kan ju aldrig vara säker. Torkar dom och ska försöka hitta någon svamputställning och fråga.
Vi åt några i höstas. Blev ej sjuka. Vid googling hittade jag t ex “Es un comestible un tanto mediocre”
http://www.fungipedia.es/clasificacion-orden/197-cantharellus-melanoxeros.html
“Geniessbarkeit exzellenter Speisepilz”
http://www.pilzlexikon.eu/schwaerzender-pfifferling.html
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.