I handeln säljs färska trattkantareller nästan alltid för 199 kr/kg.dom har ofta ett rent oaptitligt utseende och förmodlingen även oaptitlig smak!.All heder åt dig som ska sälja torkad svamp till gagn för alla som vill men inte kan gå i skogen av olika anledningar!
Härligt att höra om de som skänker bort svamp till de som själva inte kan plocka. Igår tog jag med storebror till svampskogen och lät honom “hitta” mitt rödgula trumpetställe. Jag gick före och och gjorde dom synliga för honom ha ha. I år kan man kosta på sig att vara generös.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.