Idag har jag sprungit upp och ner för mossiga slänter. Det var någon här på forumet som gav detta eminenta förslag på den svarta trumpetens växtplats. Det resulterade i två liter! Men blev nu lite osäker på hur denna ska tillagas. Stämmer det att den ska blötläggas först? Hur länge i sådana fall? Och skall den sedan kokas ur innan tillagning? Är den god att bara äta stekt, få så sätt som kantareller är? Eller bör den hamna i en soppa eller liknande? Många frågor då jag inte lyckats hitta dem förrän idag!
Jag torkar och förvarar i glasburkar. Blötlägger sedan innan tillagning. Jag tycker att svarta trumpeter (liksom de flesta andra svampar) är godast ganska hårt stekta. Så jag smörsteker alltid, oavsett om svampen ska läggas på macka, blandas i pastasallad, hamna i en gryta eller göras sås/stuvning på.
Det finns ett recept på den här tråden som låter helt underbar, från Anette L norr Sthlm.
http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=210787&fnr=1&sok=&Start=0&Offset=50&8
Om jag någon gång lyckas hitta svarttrumpet kommer jag definitivt att testa detta recept.
Grattis, jag hittar dem alltid i slänter ;)
Jag brukar göra lite olika:
antingen delade direkt i pannan, låt dem gå i torr panna först och sedan i med smör när de knäpper.
lite olika recept:
Soppa:
jag gör så här: till fyra personer
Blötlägger svampen i vitt vin, låter den dra i en timme.
Gör en bas till soppan på jordärtskockor ca 1/2 kg, schallottenlök 2 st och svart trumpet en generös näve, som du fräser tillsammans i smör. Börja med löken, sen kockorna (skurna i bitar) sist svampen.
Låt fräsa tills kockorna är mjuka,
häll på vitt vin (ca 3 dl) låt det reducera ned till häften,
slå på ca 4 dl grädde, låt puttra i 5 minuter.
Mixa soppan slät, smaka av med salt/peppar.
Toppa med några hårt stekta svarta (ev lite knastriga baconbitar/sidfläsk)och lite skuren persilja samt ett gott brytbröd.
Den får lite mysko färg; men är himmelskt god :)
Tapas:
De stora brukar jag fylla med en fyllning (låter alltså den rena foten vara kvar) av hälften Ricotta och hälften mozzarella, lite Parmesan, timjan, salt och svart peppar. Ställer dem ganska trångt i en hög smörad ugnsäker form och kör dem på 175 grader tills det puttrar…tar ut och låter svalna något. serverar dem på en grön blandsallad med rostade pinjenötter och valnötter, citron & olja :)
Sonens absoluta favorit:
4 personer
Kokar vanlig (fiberlös) spagetti, blandar sedan i:
En generös näve med svarta trumpeter, är de torkade lägger jag dem gärna i lite rött vin för att mjukna lite alternativt lägger jag dem direkt, torra, i en stekpanna och är ganska generös med smör/olivolja. Steker dem ganska hårt. Sedan steker jag en bit rökt sidfläsk i bitar eller ett paket bacon. Blandar detta i den kokta spagettin, slår på lite grädde, rör ihop. Smakar av med salt och svartpeppar, hyvlar Parmesan över samt lite persilja eller basilika. Serveras med ett gott bröd!
Ja det var lite…nej vänta stek svamparna, slå på lite lite grädde så det binder. Smaka av med salt och peppar. lägg röran på dagsgamla baguetteskivor, lägg på en 1/2 cm tjock skiva chèvre eller Brie, in i ugnen på 175 grader tills det bubblar…servera med en liten sallad och flytande honung…
Nu var jag klar :)
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.