Hmm, vid en första anblick ser det ut att vara kruskantarell… Men, kruskantarellen brukar aldrig ha så väl utvecklade åsar. Strukturen på kruskantarellens undersida av hatten liknar vanligtvis den rödgula trumpetsvampens.
Jag vill mena att undersidan av din svamp istället ser ut att vara grå kantarell, men den å andra sidan brukar inte vara så krusig som svamparna på bilderna.
Jag vågar mig tyvärr inte på att säkerställa vilken arten är, men så saknar jag också asterisk :)
Allvarligt? kan du inte ta bilder om du går dit igen? DET har jag aldrig hittat! Kul att du har fått se dem!
http://svampguiden.com/art/visa/Craterellus_cinereus
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.