0 270 visningar

4 svar

Vem är jag??

anithau

1 okt 2011 kl. 17:53

Hittade denna i dag när jag var ute och jagade svart trumpet och trattisar.

Klubbsvamp - men vilken?
Tacksam för hjälp.

0

NadaL, Umeå

1 okt 2011 kl. 18:18

Smal svampklubba, Elaphocordyceps ophioglossoides kan det vara.

0

Enelie, lkpg

1 okt 2011 kl. 18:37

Då har du en hjorttryffel under i så fall.
Jag tror att det är så att de bara växer på dem.

0

anithau

1 okt 2011 kl. 23:06

Och det får jag aldrig veta.

Tack för svar - men finns det någon som definitivt vet vad jag hittat?

0

klas jaederfeldt

2 okt 2011 kl. 15:35

hade din svamp några rester av gula trådar vid fot basen så är det smal svampklubba , annars någon Trichoglossum eller geoglossum

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone