0 307 visningar

8 svar

Nyfiken!

Nestor

2 okt 2011 kl. 10:47

Detta svam såg jag i förra året och skulle fråga då men hand inte. nu finns dom igen och jag är nyfiken, undrar om man kan äta den. den är skivling och har en ring.

///Nestor

0

Birgitta Corbett

2 okt 2011 kl. 10:53

Jag tror att det är en Skogschampinjon-den är god. Men vänta på experternas bedömning.

0

Niklas, Falun

2 okt 2011 kl. 11:08

Jag tror det är en rodnande fjällskivling.
Anses oätlig eftersom den finns i två varianter - en ätlig och en oätlig, beroende på om man hittar den under gran eller i trädgård, typ.

0

Nestor

2 okt 2011 kl. 11:28

Tack för snabb svar, jag tror att jag har hittat den som passar på matsvamp men inte säkert om det är den. ( Stolt Fjällskivling) Dom finns under granen och alldeles torra.

Tack igen,

//Nestor,Bandhagen

0

Birgitta Corbett

2 okt 2011 kl. 11:34

Glöm bara inte att vänta på artbestämning av de med blå asterix bakom sitt namn innan du äter den.

0

Madde Småland

2 okt 2011 kl. 11:45

Det är INTE stolt fjällskivling. Saknar det vattrade mönstret på foten. Det Niklas menar är att det finns 2 varianter av rodnande fjällskivling.
Hur stor är den? Hur luktar den? Finns flertal mindre fjällskivlingar och flera av de mindre kan vara giftiga!

0

klas jaederfeldt

2 okt 2011 kl. 15:40

bägge går att äta,  några få kan få vissa magproblem, men det är bara att testäta och se om du är en av dem, jag äter både skogs och trädgårds var,

0

klas jaederfeldt

2 okt 2011 kl. 15:40

bägge går att äta,  några få kan få vissa magproblem, men det är bara att testäta och se om du är en av dem, jag äter både skogs och trädgårds var,

0

Gina

2 okt 2011 kl. 20:26

Jag har testat den i år. Jag brukar bli dålig av småsaker men denna var det inga som helst problem med. Fast jag gör inte om det iom förväxlingsrisken.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone