Idag vid upptagnning av potatis upttäckte jag runda vita svampar i tennisbolls storlek och vissa något mindre, liggande under jordytan, vid grävning efter potatis upptäckte jag dom. Trodde först det var röksvamp men under jorden? Kan någon ge en förklaring månne??
Jag har svårt att tro att det kan vara någon tryffel med den storleken däruppe, och som Franco skrev, någon röksvamp är det nog inte heller. Anlagen till någon hattsvamp som sitter en bit ner i jorden, typ slidskivling eller champinjon, kanske?
Skulle ha varit kul att se en bild.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.