Den här vaxingen fann jag igår på en tallhed bland mossa. Jag tycker den liknar Hygrocybe insipida, men miljön stör mig och jag tycker inte att den ser ut att ha fjäll på hatten, även om det finns en vit pruina på disken.
Jag har överhuvudtaget svårt att se fjäll på Hygrocybe. Sporerna stämmer någorlunda, ovanligt små i släktet, ca 5,5-7,5 långa. Den var vaxig men inte klibbig, fast vädret var ju torrt. Tips?
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.