Jag har nu förstått att man inte bör äta fingersvamp, men eftersom min relativt nya svampbok talade om annat och svampen ifråga påminde om kamfingersvamp så fick den komma hem. Nu har jag förhoppningar om att åtminstone lära mig vad den heter, eftersom den var ganska vacker.
Den som kom hem växte fyra-fem meter upp på ett dött träd (stubbe). Något mindre än en handboll. Dess identiska släkting växte på en stormfälld bok. Luktar verkligen aptitligt, gräddvit i färgen och väldigt fina “hår”. Någon som har en aning?
fingersvamp, fina hår, träd
Det verkar ju stämma. Blev verkligen inte klok på ko-tall-tagg-svamp förrän jag tänkte på att r och t sitter bredvid varandra på tangentbordet. :) Koralltaggsvamp!
Det känns ju lite dumt så här i efterhand, men då händer det i alla fall inte på nytt. Tack! :)
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.