0 188 visningar

0 svar

Udda plats?

Madde Småland

16 okt 2011 kl. 22:55

Jag vet… Börjar bli flera trådar men detta är den sista för ikväll:)

I fredags när jag tog en paus i jobbet möttes jag av en annorlunda växtplats för trattkantarellerna! Aldrig att jag tidigare sett att de växer i kanten av en grusväg på gruset men inte en enda sen i mossan jämte. Är väl inte så vanligt, eller?
Lägger även upp 2 bilder på lite udda hattform på trattisar som jag hittade i mossa igår. Inte konstigt att det kan vara så svårt för de som aldrig plockat dom förut..

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone