0 254 visningar

13 svar

Vaxingar men vilka

"JAS" Helsingborg

21 okt 2011 kl. 22:19

serie 1.
Sitter och går igenom lite bilder och hittar en del utan namn, grr:(
kan man få några förslag kanske? Ingen aning om lukt osv.

0

"JAS" Helsingborg

21 okt 2011 kl. 22:20

Serie2.

0

"JAS" Helsingborg

21 okt 2011 kl. 22:20

Serie 3.

0

"JAS" Helsingborg

21 okt 2011 kl. 22:21

Serie 4.

0

"JAS" Helsingborg

21 okt 2011 kl. 22:22

Serie 5.

0

"JAS" Helsingborg

21 okt 2011 kl. 22:23

Till sist, några vackra Toppvaxing Hygrocybe conica.

0

Jonas

21 okt 2011 kl. 23:44

Kanske:

1, 2: H. miniata eller helobia
3: H. ceracea
4, 5: H. chlorophana

0

"JAS" Helsingborg

21 okt 2011 kl. 23:51

Tack för det Jonas.

0

Irene A

22 okt 2011 kl. 10:44

Jag kan tänka mig att serie 4 och 5 kan vara papegojvaxing också. Jag tycker att vissa av dem har lite grön ton i fottoppen, och de ser ut att vara ganska slemmiga, särskilt i den sista bilden.

0

"JAS" Helsingborg

22 okt 2011 kl. 11:19

Den gula vaxingen är väl oxå slemmig eller klibbig i hatten? Å andra sidan så kanske pappegojvaxing har lite glesare skivor än den gula och då kanske det lutar mer åt pappegojvxing än den gula, eller? Men jag ser inget grönt i köttet? Som vanligt svårt med bara bilder.

0

Hans Myhre

22 okt 2011 kl. 16:48

Bare bilder av vaxinger er vanskelig. En trenger , lukt, smak, klebrig eller ikke, glatt hatt eller småskjellet….

0

"JAS" Helsingborg

22 okt 2011 kl. 17:07

Jo Hans M. det är ju det jag säger, svårt är det. Och försöka komma ihåg dessa som är från förra året är inte alls möjligt efter alla svampar som har passerat revy under ett år;)

0

Hans Myhre

22 okt 2011 kl. 22:41

Et råd til slikt. Noter deg fakta om soppen, ta bra med bilder. Tørk materialet slik at en senere kan mikroskopere den.

0

"JAS" Helsingborg

22 okt 2011 kl. 22:53

Hans M. har du kollat på min hemsida? Jag är normalt noga med att ta bra bilder, ta kollekt och få dem mikroskoperade av dem som kan sina saker, MEN dessa vaxingar har hamnat lite fel:( Jag hittade dem vid en exkursion på Kullens nationalpark med Kerstin Bergelin MEN jag har tyvärr blandat bilderna med kollekten och eftersom Kerstin har fullt upp med att kolla och ta hand om kollekten från Puggehattens senaste inventeringshelg så tänkte jag bra fråga här på forumet om någon kunde hjälpa mig med en gissning på respektive vaxingsbild så att jag fick en hint om var jag skall lägga dem. ;)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone