Nu har jag lyckats hitta företaget där man kan köpa den hopfällbara svampkorgen med kniv som vi pratat om i tidigare tråd.
Jag vet inte om man får nämna företaget här, men det är i alla fall beläget i Stockholm.
Så här står det:
Citat:
“Artikelnamn: Korg med svampkniv
Artikelnummer: 98054
Leveranstid: 1-2 veckor
Min. antal: 1 st
Ca. pris vid köp av 50 st: 129 kr/st
Mushroom Set
Set med ihopfällbar korg och svampkniv.
Storlek 26x26x27 cm
Förpackning: presentkartong.
Minsta ordervärde: 2000 kr”
Slut citat.
Jag tänker ringa till dom på måndag och höra mig för vad priset blir vid mindre antal än 50 st och om man kan åka dit och hämta själv.
(Dom hade andra saker också som jag kan köpa så att priset kommer upp i 2000.)
Någon som är intressad att haka på?
Själv tänker jag köpa 2 set om det blir av.
Ni kan väl skriva här i denna tråd först innan jag ser hur många som vill, innan jag lägger ut min mailadress.
hej
Av en slump hittade jag det här forumet då jag letade efter en sådan där “svampdag” på våra närbelägna biliotek. Din korg skulle passa mej perfekt då jag reser en del just nu och skulle vilja ha just en “portabel korg”. Jag hänger med. Kan du skicka per post. Jag förskottbetalar dej typ som på Tradera. Hur kommer man i kontakt med dej?
Jag håller med om att dom är lite väl dyra. Jag ska ringa i morgon och höra vad det exakta priset blir. Det är säkert moms som ska på också eftersom dom säljer till företag.
Om man går med i bok-klubben blir det ju billigare, men då får man ingen svamkniv och en sådan där stol vill jag inte släpa på i skogen. Sen så binder jag mig att köpa böcker…...
Får se vart det slutar.
Viktoria i Lund, om du fortfarande är intresserad när du får höra priset i morgon så kan väl jag kontakta dig. Jag kan kolla i “hitta.se”, jag är inte så pigg på att lämna ut mailadress så här i ett forum, vid närmare eftertanke. (om inte du vill lämna ut din)
Jag återkommer som sagt i morgon efter att jag prata med företaget.
Jag har precis fått hem en likadan korg, dessutom med en nätkorg inuti samt en hopfällbar stol att hänga över axeln på svamppromenaden. Pris 59, -
Obs! Utan svampkniv
Bonniers Bokklubb
http://www.bonniersbokklubb.se
ursäkta, men varför är det så viktigt att svampkorgen är ihopfällbar ?? perfekta, gratis, svampkorgar finns i varje välsorterad livsmedelsaffär. och vem behöver en ihopfällbar stol att släpa runt på i skogen, det finns väl stubbar att sitta och vila på om man nu behöver det !
Hej igen!
ja det blir bra, även om bokklubbens pris var oslagbart. Eftersom inte jag heller vill skylta på ett öppet forum med namn, telefon, mail mm. samt inte finns på hitta.se så har jag nu skaffat en “skräp-mail” på hotmail. Skicka på sessan52@hotmail.com så kollar jag där om några dagar.
Smart Viktoria.
Då mailar jag dig så snart jag vet priset.
Men kan du inte kolla mailet i morgon redan. För om jag ska beställa vill jag nog göra det i morgon för vi sticker ut och seglar på tisdag och om det inte blir storm och hagel blir vi ute till helgen. (en annan har ju friår…. :-) )
Nu har jag pratat med företaget.
Man måste beställa minst 20 st, så det står fel att det är minst 1st.
Jag frågade om vad priset ( 129:-/50st) blev om man beställde mindre än 50st, hon svarade att kostnaden var marginell.
Moms läggs på och frakt (fast jag hämtar dom själv, så den slipper vi)
Jag skulle kunna tänka mig att det landar vid ca 200:-/st
Nu har jag fixat en mail, som jag bara använder nu, ni som är intresserade kan maila till mig.
Jag vill att du skriver ditt
Namn, adress, tel.nr. och mail.
Så kan vi ha den fortsatta kontakten i detta ämne via mail eller telefon.
Jag kommer att vara bortrest några dagar men kontaktar så fort jag kommer hem vi mail eller telefon.
eva.gustafsson@sikoteknik.se
En plastpåse kan man också fälla ihop, kan man få för 1, 50 i vilken affär som helst, och i grälla färger eller med någon favvologga, , dessutom, man slipper också betala frakt (hoppas du nu inte tar illa upp Evus, jag skojar bara, vilket säkert per d också gjorde)
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.