blåfläckig, utetempen nere i +10.3
och jag kunde inte motstå frestelsen att gå ut – men bara i trdg.
Och mörkret var tyvärr snabbt tillbaka!
På det döda plommonträdet är kantarellmusslingarna nu många hundra som alla gillat regnet - och åsarna syns tom i halvmörkret. De violetta är dock mångdubbelt fler.
Hur har det gått med dom här då:
http://mycena.net/svampguiden_forum_images_org/2011/2011-11-08_z3h1dqy.jpg
De borde väl ha vuxit till sig nu?
De hade inte blivit så mycket bättre 15/11 då jag tog några alltför dåliga bilder. Räknar med soligt besök i morrn el regnigt på tisdag.
Det är ovanligt gott om vita småmusslingar på tall nu - brukar ha dom på gran! Givetvis finns stor risk att du hade rätt. Återkommer.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.