0 367 visningar

5 svar

Mussling

Lena M

16 jan 2012 kl. 08:36

Ett liten svep här hemma gav inte mycket, blek ostronmussling kanske och vad jag tror , citronskål på allåga ?

mussling

0

Hans v E

16 jan 2012 kl. 10:11

Tror mer på vanlig ostronmussling och rotplätt (knappsvamp).

0

"JAS" Helsingborg

16 jan 2012 kl. 11:24

Ha! Oense igen Hans;) Jag tror faktiskt att Lena har rätt på båda.

0

Bo E

16 jan 2012 kl. 11:58

ser ut som blek ostronmussling tycker jag oxå, har hittat den på asp för några år sedan men de är tyvärr fällda nu…

god matsvamp i alla fall och de största ostronmusslingar jag hittat..

vilket träd växer denna på? Ser möjligen ut att kunna vara asp, men Lena vet väl bättre

0

Lena M

16 jan 2012 kl. 12:40

Jag tror att musslingarna växte på rönn .

0

Bo E

16 jan 2012 kl. 13:07

kollat bilden igen
håller med om rönn

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone