0 313 visningar

3 svar

Frågetecken bland mina namnlösa

Dieter Endom

4 feb 2012 kl. 20:54

Bilden är tagen 29.07.08 i Ulrikdals Slottsrädgård hos Bosse Rappne. Svamparna växte på gammal apel. Jag trodde att det var apelticka men med tanke på dess sparsamma förekomst är jag nu mycket tveksam till detta. Tacksam för hjälp med artbestämning.

Bif. tvä bilder av kung Bores naturkonst.

0

Tony S

4 feb 2012 kl. 21:45

Tycker de påminner en hel del om skumticka, Spongipellis spumeus.

0

Dieter Endom

4 feb 2012 kl. 21:58

Tony S. tack för ditt snabba svar.

0

Alf Pallin

5 feb 2012 kl. 00:26

Snygga bilder på kung bores konst.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone