0 287 visningar

2 svar

Torsdagstur

Jan A, Uppsala

10 feb 2012 kl. 17:01

I onsdags kunde jag med kikare se en av bombmurklorna, en mycket skrynklig stackare (ville inte trampa omkring bland frk), men i går hade snötäcket blivit ngn cm tjockare.  Undrar hur bombmurklorna, ”födda” i december, reagerat på den kalla och snöfattiga vintern.  Ska bli spännande att se.
På en klen, bruten, död tunnbarkig tallöverdel fanns snygga, tydligt centralstyrda skinn.  Någon som vet vilka de är?

0

Irene A

10 feb 2012 kl. 17:39

blödskinn brukar se ut så där.

Och ja, det är faktiskt löjligt lite snö hos er.

0

Jan A, Uppsala

10 feb 2012 kl. 18:27

Tack Irene! Stora, yviga blödskinn ser man ju på stubbar, men “tockna hära” unga, vackra, cm- - tumstora har jag nog inte sett/lagt märke till.
Ja, snöbristen är närmast makaber, men å andra sidan fick vi alldeles för mycket de förra två vintrarna…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone