0 497 visningar

12 svar

Fredag i skogen 2012-04-20

"JAS" Helsingborg

21 apr 2012 kl. 19:14

Serie 1
Ingen svamp i första serien, bara några bilder och några funderingar. Varför är det folk som är så arga på vindkraft eller rättare sagt vidkraftverkens förfulande och det oväsen de för, vilket tydligen stör en hel del folk.
Tja hur snygga är dessa stolpar som synds överallt i Skåne och övriga slättbygder, i skogen syns de så klart inte så mycket medan vindmöllorna sticker upp som, ja vadå? Vi som bor i tätorter står ju ut med ljudet från trafiken och de som bor nära järnvägar vänjer sig liksom oss vid ”oväsendet”. Vidare så tycker jag att det finns alldeles för många outnyttjade ”smådammar” i vårt land som skulle kunna producera mer och jämnare elproduktion är vindkraftverken.

0

"JAS" Helsingborg

21 apr 2012 kl. 19:14

Serie 2.
En svårfångad Forsärla, en Kabbleka som snart står i full blom och så en vacker lav, hoppas Tony tittar in och hjälper mig med lavor och svampar, han var med i går på Söderåsen, så han har nog koll hoppas jag.

0

"JAS" Helsingborg

21 apr 2012 kl. 19:15

Serie 3.
1 ? Hjälp!
2 ? Hjälp!
3 ? Hjälp!

0

"JAS" Helsingborg

21 apr 2012 kl. 19:17

Serie 4.
Tre skålsvampar som nog inte går att bestämma, jo kanske den första, som jag tror skall heta något med gulhårig/fransad och tvåan kan vara, Vit hårskål, Lachnum virgineum trean har jag inte ens en gissning på, substart gamla strutbräkenssjälkar.

0

"JAS" Helsingborg

21 apr 2012 kl. 19:18

Serie 5. 
1.an. Någon nectria på ädelgran
2 + 3 troligen Hemitrichia clavata.

0

"JAS" Helsingborg

21 apr 2012 kl. 19:18

Serie 6.
Två skumma varelser:)

0

Tony S

21 apr 2012 kl. 20:43

Ja, några svar kan jag ge.
2. Blombägarlav.
3a. Tog aldrig belägg på den, gissar bara krutgömming, Melanomma pulvis-pyrius.
3b. Sporerna stämde inte med någon av arterna i Microfungi on landplants, så det behövs säkert nyare litteratur till den.
3c. Slät ragg-gömming.
4a. Gul hårskål.

0

"JAS" Helsingborg

21 apr 2012 kl. 23:02

Tack Tony! Jag har kollekt och hoppas på att Sven-Åke har tid i morgon.
Har kollat den andra gula myxomyceten och är övertygad om att det är frågan om Trichia scabra.

0

Hans v E

21 apr 2012 kl. 23:36

3:1 Påminner om knölgömming - Bertia moriformis, men är nog snarare krutgömming - Melanomma pulvis-pyrius.
3:2 Ser ut som Ceratostomella rostrata (i danska mycokey).
3:3 Lasiosphaeria spermoides - slät raggömming, numera Ruzenia s.
4:2 och 6:1 är nog Lachnum virgineum, medan 4:3 är mera åt Hyloscypha hyalina -hållet
4:1 mycket intressant.

0

"JAS" Helsingborg

23 apr 2012 kl. 11:01

Tack Hans!
Här kommer några nya bilder på 4:1 som jag tror är Gul hårskål, nu har de legat i blöt och svält upp lite. Hoppas att Sven-Åke H. kan kolla dem i kväll.

0

Hans v E

23 apr 2012 kl. 21:38

Oj, oj, oj va vackert!
Neodasyscypha cerina är säkert rätt bestämning.

0

Tony S

23 apr 2012 kl. 23:32

Kan bara hålla med Hans v E, väldigt fina bilder på så små objekt.

Om 3:2. Ceratostomella rostrata är bildlik, men mikrodata stämmer inte. Den hade betydligt större sporer, flera tvärsepta samt ibland ett längssepta.

0

"JAS" Helsingborg

24 apr 2012 kl. 21:48

Serie 3. 1: krutgömming,
3. 2: På mitt kollekt var sporna för dåliga eller dåligt med asci så Sven-Åke gick bet på den!
3. 3:. Slät ragg-gömming.
4. 1: Gul hårskål.
4. 3: Hyaloscypha fuckelii var alniseda, bra Hans!:)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone