0 337 visningar

4 svar

Vilken sopp?

Christian Björkqvist

30 jun 2012 kl. 21:33

Hej hittade följande sopp idag i Hässleholm. Under hatten finns det vita rör. Svampen är ca 15 cm lång. Vid delning blev den blå inom någon sekund. Efter ca 30 minuter blev den grå/brun på insidan. Någon som vet vilken sopp det är? Är den ätlig?
Mvh
Christian Björkqvist

0

Hans v E

30 jun 2012 kl. 21:36

Rotsopp.

0

Hans v E

30 jun 2012 kl. 21:37

Anses inte ätlig.

0

Christian Björkqvist

30 jun 2012 kl. 21:41

Tack för ett snabbt svar. Du var nästan lika snabb som svampen när den blev blå :-)

0

Hans v E

1 jul 2012 kl. 21:23

Man måste vara snabb för att hinna före Irene :-)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone