0 2349 visningar

7 svar

Toppslätskivling i sommar!

Micke Eriksson

11 jul 2012 kl. 03:49

Hej på er svampvänner!

Skulle vilja veta om någon sett toppisar i värmlandstrakten?

Visst brukar dom komma på hösten men med allt regn och de låga temperaturerna borde det väl finnas en möjlighet?

Är så svampsugen!

0

buffy

11 jul 2012 kl. 13:25

Låga temperaturer är ingenting som gynnar svampar.

0

Tina Nordberg

11 jul 2012 kl. 15:52

Ta en pilsner i stället, finns garanterat oavsett väder!

0

klas jaederfeldt

11 jul 2012 kl. 20:02

visst gynnar låga temperaturer svampens fruktkroppstillväxt

0

buffy

12 jul 2012 kl. 08:17

Hur låga då? Här i Skåne är det ovanligt ont om svamp i år. Jag tänkte att det berodde på att det inte varit någon sommarvärme i år. Det har regnat. Men efter att ha letat från Örkelljunga till Höör på många olika ställen har vi bara hittat ett par hg snigelätna kantareller och en liten tegelsopp =(

0

klas jaederfeldt

12 jul 2012 kl. 08:37

de flesta svampar gör inga frk, vid 22 - 35 grader + utan vill ha temeraturer som liknar höstens, undantag finns

0

klas jaederfeldt

12 jul 2012 kl. 08:39

mycelet däremot växer till sig av värme och väta

0

buffy

13 jul 2012 kl. 09:58

Jo, svamparnas högtid är ju hösten så det är klart att du har rätt. Jag är väl bara lite besviken över årets svampförekomst hittills. Vi har inte ens några nejlikbroskingar i gräsmattan. Men hittade iaf en liten flock mycket vackra och välväxta judasöron igår, väldigt sent på säsongen tyckte jag, men de hade uppenbarligen frodats i sommarkylan.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone